Duvar resmi hakkında bilmeniz gerekenler

Duvar boyama sanatı hakkında bilmeniz gerekenler

Duvara resim yapma sanatı, diğer bir deyişle Fresk sanatı; eski çağlardan bu yana gelmiş bir sanat dalıdır.

Duvara resim yapma sanatı, diğer bir deyişle Fresk sanatı; eski çağlardan bu yana gelmiş bir sanat dalıdır. Büyük duvarlar üzerine kendine özel teknikleri ile figürler çizmeye denmektedir. Cilalı taş devrinde dahi birçok örnekleri bulunmuştur.

Aslen eski çağlarda resim kağıdı olmadığı için duvara yapılmaktaydı. Fresk, resim sanatının büyütülmüş şeklidir. Köşk ve saray duvarlarına titizlikle işlenen figürler, kiliseler de dini sembolleri yansıtan fresk sanatı şimdilerde müzelere ve tarihi mekanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Duvar boyama sanatı ise günümüzde fresk sanatının daha modernleşmiş halidir.

Duvar resmi nasıl yapılır ? Neler kullanılır?

Resmin yapılacağı duvar belirlendikten sonra duvarın durumu incelenir. Nemlenme varsa izolasyonu yapılır, sıva dökülmesi varsa dökülen sıvalar kazınır ve kullanılacak resmin malzemesine göre duvar zemini astarlanır ve yapılacak resme başlanır.

Kullanılacak malzeme genel olarak resmin yapılacağı mekanın hava şartları göz önünde bulundurularak ve resmin türüne göre belirlenir.

Resim yapma sanatı ile ilgili birçok soru olmasına rağmen en çok sorulan sorulardan biri duvar resmi boyasının ne kadar kalıcı olduğu yönündedir.

Duvar resminin kalıcılığı kullanılan boyanın kalitesine ve mekandaki hava şartlarıyla oldukça bağlantılıdır. Duvar resmi yapılacağında verilecek emeğe değer olarak birinci sınıf boya kullanımı en akıllıca seçim olacaktır.

Kötü hava şartları olan bir mekandaki duvar boyası canlılığını 10 yıl korurken, iyi şartlarda olan bir iç mekanda bu süre 30-35 yıl kadar uzamaktadır.

 Fayans üzerine duvar boyası

Hiç bir işlemden geçmeden fayans üzerine duvar boyası yapılmamaktadır. Fakat resmin uygulanacağı bölge macunlanır, astarlanır ve böylece resim uygulama işlemine hazır hale gelebilir.

Ahşap üzerine duvar boyası

Ahşap üzerine duvar boyası yapımı için, resmin uygulanacağı ahşap su ile kontrol edilir. Ahşap suyu emmiyorsa resim yapılır, emmiyorsa astarlama uygulaması yapıldıktan hemen sonra resim uygulanabilir.

 Storpiyer üstüne resim boyası

Storpiyer üzerine resim uygulaması yapmak için önce boyanır ve boyanın kuruması beklenir. Kuruyan storpiyer duvar boyama işlemine hazır hale gelir.

 Alçı üzerine duvar boyama

Alçı üzerine duvar boyama için en az 2 kat astar atımı yapıldıktan sonra duvar boyama işlemi yapılabilir.